Necip Fazıl Karadağ | Tesbih Ustası

Turkish Arabic English French German Russian Spanish
sex shop

Vav Hitameli Tesbih Tasdik Edildi!

tespih noterjpg_h280Vav harfi. İbrani alfabesinin altıncı ve modern Arap alfabesinin yirmi yedinci harfi. Arap alfabesinin en gözde harflerinden biri olan Vav, tasavvufta derin anlamına gelir. Bunun yanı sıra Vav harfini tılsımlı bir haline getiren anlamlar vardır: Mesela İnsan vav şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini elif zannedermiş. Kulluğun manası vavdadır ve elif uluhiyetin ve ehadiyetin simgesidir vav.

Tabii vav harfinin daha sayamacağımız birçok derin anlamı vardır. Bu derin manalarının ötesinde VAV harfi geleneksel sanatlarımızda da (hat,minyatür vb.) cazibesi en yüksek harflerimizden biridir. Cami duvarlarının süsüdür Vav. Hat sanatçılarının çizerken ellerini titreten yine tılsımlı vav’dır.

Bugünlerde vav harfi bütün anlamlarının dışında yeni bir anlam daha katacak bir gelişme yaşandı. Tesbih ustası Necip Fazıl Karadağ vav harfini tesbih hitamesinde işleyerek tesbihe tasavvufi bir anlam kattı. Karadağ bugüne kadar ürettiği alışılagelmişin dışındaki tesbihlerine bir yenisini daha eklerken yeni eseri olan vav hitameli tesbihlerden beş adeti İstanbul 17. Noteri İsmet Büyükkılıç tarafından onaylanarak, sahipliği tescil edildi.

Şimdilik az sayıda tesbih elde bulunuyor. Sanırsam tarihte eşine az yaşanır ilginç bir olay meydana geldi. Bu tesbihin hukuken tescillenmesi bir manada Karadağ’ın ustalığına da hukuken bir onaydır. Küçücük vav harfinin tılsımının her yeri sardığına dair göstergelerden bir tanesidir. İnsanın kendi kendine olan sevgisinin işaretidir her şeyin ötesinde. Bir harfin hikmeti nereleri, nasıl da sarıyor. Karadağ ustalık eserlerine şahane bir eser üreterek buna vesile olmuştur.

Dünya üzerinde bir harf ilk ve son kez bir hukuk bürosundan geçti belki de. Bir düşünün, küçücük vav’ın tılsımı hukuktan da geçti.

M. Sait Aktaş / Genç Haber Merkezi

 

İlgili Görseller

İlgili Haberler

http://www.haber7.com/kulturel-etkinlikler/haber/913095-vav-hitameli-tesbihe-noter-tasdiki
http://www.sondakikahaberleri.info.tr/haber/583987-vav-hitameli-tesbihe-noter-tasdiki
http://www.guncel-haber.com/haber-vav-hitameli-tesbihe-noter-tasdiki/
http://www.sonhaberi.com/vav-hitameli-tesbihe-noter-tasdiki
http://www.tumhaberler.com/haber/index.pl?haber=9876890

Okunma 5857 defa

Son Tweet

This user has reached the maximum allowable queries against Twitter's API for the hour.

Hakkında

Aslen Erzincanlı olan sanatkarımız, 1971 yılında Erzincanda dünyaya gelmiştir. Babasının devlet memuru olması dolayısıyla Devamı...

İletişim Bilgileri

Adres: Giyim Sanatkarları Yapı Koop. 2.Ada E Blok 476. Ada 7.Kat No:703 İkitelli / Başakşehir / İstanbul (Deposite AVM Yanı)

 

+90 532 322 09 69